رد کردن لینک ها

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.

تاریخچه وب کم

تاریخچه وب کم

شاید برای شما جالب باشد بدانید ایده طراحی وب کم از کجا آمد و چه اتفاقی باعث به وجود آمدن این تکنولوژی شد.

معمولا در بسیاری از تکنولوژی ها نیاز انسان و احساس کمبود آن تکنولوژی که در رفع مشکلی کمک کند دلیل عمده پدید آمدن بسیاری از تکنولوژی ها بوده که برای رفع یک یا چند نیاز ساخته شده اند.

سازنده مدت زمانی را صرف ساخت محصول و پیاده سازی هرآنچه ذهنش را درگیر کرده می‌کند و در تلاش است تا با تلفیق علم، آگاهی و کمک گرفتن از تکنولوژی ها به تکنولوژی جدیدتری که فکرش را درگیر کرده دست یابد.

اما گاهی تکنولوژی به وجود آمده صرفا برای رفع همان نیاز اولیه که فکر سازنده یا سازندگان را درگیر کرده بود به وجود نمی‌آید بلکه پتانسیل تبدیل شدن به تکنولوژی دیگری را دارد و همین باعث می‌شود آن تکنولوژی در مسیری متفاوت قرار گیرد که شاید سازنده آن هیچگاه فکر نمی‌کرد از ایده اولیه اش در پیشرفت های بزرگتری و حتی در زمینه های علمی دیگری استفاده شود.

مثل ساخت اولین دوربین فیلم برداری دنیا که ابتدای برای ثبت لحظات به وجود آمد اما امروزه دوربین ها در عرصه پزشکی بسیار پرکاربرد هستند و سالهاست در اتاق های جراحی، اندوسکوپی، عمل های قلب، روده ، معده و… سایر جراحی ها و درمان و پزشکی یکی از تکنولوژی های مفید و پرکاربرد عرصه پزشکی می‌باشند.

به کاربردن صفت مفید در برخی تکنولوژی ها به این دلیل است که بسیاری از تکنولوژی های مخرب مثل بمب اتم، مخدرها، اسلحه و … ابتدا برای تخریب به وجود نیامدند و صرفا یک دستاورد علمی بزرگ محسوب می‌شدند اما این انسان است که در ادامه تصمیم می‌گیرد از علم و برخی تکنولوژی ها در مسیر توسعه مثل درمان و پزشکی استفاده کند یا مسیرهایی ضدانسانی ساخت بمب و … استفاده کند.

ساخت وب کم نیز جز این دسته از تکنولوژی ها بود که ابتدا برای یک نیاز کوچک ساخته شد اما در ادامه وارد مسیری متفاوت از دلیل اولیه ساخته شد .

وب کم

جالب است بدانید انگیزه ساخت اولین وب کم دنیا قهوه بوده است!

سال 1991 در یک آزمایشکاه کامپیوتر دانشگاه کمبریج انگلستان 15 پژوهشگر کار می‌کردند، کل ساختمان تنها یک قهوه جوش داشت که آن هم در طبقه دوم بود و ابعاد آن به اندازه ای نبود که در یک مرحله ظرفیت آماده کردن چند قهوه را داشته باشد، در نتیجه آنها برای قهوه جوشی که در هربار مراجعه در رزرو نفر قبل بود چندطبقه را باید بالا و پایین می‌رفتند و در آخر دست خالی باز می‌گشتند.

آنها تصمیم گرفتند روی یک شبکه لوکال تصویر قوری قهوه را داشته باشند و برای انجام این کار از یک دوربین سیاه سفید استفاده کردند که تصویر قوری را در ابعاد 128 در 128 پیکسل را روی کارت ویدیو یک کامپیوتر ارسال می‌کردند و از پروتکل سیستم ویندوز ایکس استفاده کردند و یک نفر نرم افزار سرور را نوشت و یکی دیگر از همکاران کار نرم افزار کلاینت آن را انجام داد.

بعد از آن کارمندان به راحتی از اتاق خود تصویر قوری را می‌دیدند و طی این احساس نیاز و همکاری کارمندان یک پژوهش سرای کامپیوتر اولین وب کم دنیا ساخته شد.